Ivan Legeida

prawnik

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed vehicula mi sit amet tellus feugiat; a tempor ligula cursus. Phasellus euismod arcu id finibus aliquam!
[Więcej >>>]

Polski biznes na Ukrainie: seminarium

Ivan Legeida18 maja 2017Komentarze (1)

Trzy tygodnie temu poinformowałem Cię, że 11 maja w Warszawie odbędzie się seminarium Doing Business in Ukraine 2017 przeznaczone dla polskich przedsiębiorców. Organizatorami wydarzenia była firma prawnicza PLP Law Group, której jestem współwłaścicielem, wraz z kancelarią prawną GESSEL przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Polsce oraz Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Seminarium rozpoczęło się od syntetycznych przemówień Pierwszego Sekretarza Ambasady Ukrainy w Polsce, Oleha Kazaniszczewa oraz Wicepreza Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Andrzeja Drozda, którzy opowiedzieli polskim biznesmenom o rozwoju relacji gospodarczych między naszymi krajami oraz przytoczyli garść informacji na temat dynamiki wzrostu eksportu polskich towarów na Ukrainę. Wspomnieli oni także o problemach, z którymi najczęściej mają do czynienia polscy biznesmeni w momencie bezpośredniego wchodzenia na rynek ukraiński oraz w trakcie późniejszej  działalności operacyjnej.

Następnie starszy wspólnik PLP Law Group, Adrij Popko w swoim wystąpieniu skupił się na ważnym dla polskich przedsiębiorców temacie – ostatnich tendencjach w prowadzeniu biznesu na Ukrainie, które są powiązane z unowocześnianiem i zbliżaniem rodzimego prawodawstwa do norm prawa UE oraz na głównych osiągnięć w sferze reformy sądownictwa i ochrony praw akcjonariuszy.

Potem kolej przyszła na mnie. Podczas swojego wystąpienia udzieliłem wyczerpującej odpowiedzi w temacie windykacji należności w realiach ukraińskich oraz przekazał korzystne dla polskich biznesmenów informacje na temat niuansów systemu podatkowego na Ukrainie. Opowiadałem zatem dokładnie o tym, o czym piszę w swoim blogu, który teraz czytasz.

Następnie Коstiantyn Siomochkin, wiodący prawnik w zakresie prawa korporacyjnego, opowiedział polskim przedsiębiorcom zainteresowanym założeniem biznesu na Ukrainie o tym, jak wybrać optymalną formę prawną działalności gospodarczej (przedstawicielstwo, sp. z o. o. , czy spółka akcyjna).

Ciekawą i treściwą prezentację wygłosił dr Janusz Fiszer, Wspólnik oraz dyrektor działu prawa podatkowego polskiej kancelarii prawnej GESSEL, który opowiedział, jak z polskiej perspektywy wygląda prowadzenie biznesu na Ukrainie

Uczestnicy seminarium dyskutowali na takie tematy jak: perspektywy na jakościowe zmiany systemu sądowniczego na Ukrainie, wykonywanie decyzji sądów zagranicznych oraz praktyka arbitrażowa w rozwiązywaniu sporów. Oprócz ww. uczestnicy seminarium byli zainteresowani kwestią ochrony aktywów i repatriacji dochodów. Ponadto padały pytania o niuanse inwestowania aktywów w ukraińskie firmy. Nie brakło również praktycznych pytań o odzyskiwanie długów od ukraińskich przedsiębiorstw.

Podsumowując rezultaty seminarium można powiedzieć, że zainteresowanie ukraińskim rynkiem wśród polskich przedsiębiorców znacznie wzrosło w porównaniu z rokiem poprzednim, ale nadal istnieją pewne przeszkody na drodze do w pełni aktywnego inwestowania na Ukrainie.

PLP Group kontynuuje promocję interesów i możliwości Ukrainy wśród polskich biznesmenów: planowane są kolejne seminaria w Polsce z cyklu Doing Business in Ukraine, o których na pewno będę Cię w przyszłości informował.

====

Kilka fotek:

jak założyć firmę na Ukrainie

jak założyć biznes na Ukrainie

jak założyć spółkę na Ukrainie

{ 1 comment… read it below or add one }

OliverX Czerwiec 23, 2017 o 00:37

I must say you have high quality articles here. Your content
should go viral. You need initial boost only. How to get massive traffic?
Search for; Murgrabia’s tools go viral

Odpowiedz

Leave a Comment

Previous post: